DONIO sbírka přelom roku 2022/2023

Představení sbírky - KLIKNĚTE PRO ZOBRAZENÍ SBÍRKY NA WEBU DONIO

 

Psal se rok 2020 a všichni jsme se semkli. Byli to lidé z celé republiky. Lidé, kteří k nám pravidelně jezdí, i lidé, které jsme v životě neviděli. Z malé zmínky o snu se stala skutečnost a nám se úspěšně podařilo vybrat potřebné finance ve veřejné sbírce, kterou jsme založili na rozšíření útulku. Chtěli jsme vystavit velkou budovu pro nově příchozí psy a kočky, s ošetřovnou, přípravnou krmení, skladem,… 

Lidé mě zastavovali na ulici objímali a přáli nám, ať se nám to podaří – úplně cizí lidé. Přesto nás všichni znali.

Pak přišlo spoustu bubáků, kterými nás média pravidelně straší jako Covid, válka, krize. Zájem veřejnosti upadl a to jsme pocítili i my. Adopce stály a spoustu úžasných psů u nás čekalo dlouho. Nikdo k nám nechodil a pocit to byl příšerný. 

My jsme mezitím dlouhé roky vyřizovali různé úřední záležitosti, maloval se projekt, šli jsme přes spoustu překážek a trvalo to dlouho. Až v letošním roce jsme dostali Stavební povolení a podařilo se nás vecpat mezi stavby, které mají firmy třeba rok dopředu naplánované. Moc si toho vážíme. 

Kvůli zmíněným bubákům vzrostly ceny stavebního materiálu do nesmyslných výší. Bylo jasné, že hrubou stavbu neuděláme. Z našetřených peněz jsme uhradili projekt, oplocení pozemku, základovou desku, přípojky a cihly. 

Použili jsme finance také z několika závodů pořádaných Rozběháme Česko (oplocení) a z dotace od Plzeňského kraje (oplocení a základová deska). 

V letošním roce jsme tedy skončili základovou deskou a cihly jsme uskladnily. Prozatím nemá smysl pokračovat, protože aby se budova neznehodnotila, musíme ji takzvaně uzavřít. Nemáme ale potřebné finance na střechu. 

 A to je důvod, proč se na vás opět obracíme s prosbou o pomoc. Jestli něco opravdu potřebujeme, tak jsou to peníze, peníze na střechu. O naše pejsky a kočičky je postaráno a máme pro ně v současné době všechno potřebné. Mimo veterinárních nákladů, se kterými se vždy popereme, tak je stavba opravdu jediná věc, která nás tíží a je třeba ji posunout dál tak, aby to z naší strany mělo smysl. 

Děkujeme vám všem za důvěru a opět vás žádáme o pomoc. 

Malý je ten, který má malý cíl – a vy jste toho všeho součástí. 

 


 

Komu pomůžeme?

Jsme útulek s jedenácti venkovními kotci. Slangově tomu říkáme: Venku. Venku se služba na úklid střídá třikrát denně. Dále máme dva vnitřní, vytápené kotce, které slouží jako karanténa nebo nouzový prostor pro feny se štěňaty, psy po operacích a podobně. Do karantény chodíme uklízet i pětkrát denně – to podle potřeb umístěných svěřenců. Chodíme do útulku po práci nebo po škole.

Staráme se o nechtěná a týraná zvířata – psy, kočky, slepice a nechtěné domácí mazlíčky. Od začátku založení útulku jsme v nájmu a hradíme si veškeré poplatky spojené s chodem útulku jako jsou poplatky za elektřinu, vodu, odpady, veškeré provozní náklady, vybavení, krmení, jízdné a veterinu. 

Pro naše fanoušky jsme udělali rozhovory, které jsme umístili na naše webové stránky. To proto, aby každý z veřejnosti věděl, kdo má v útulku jakou úlohu. Co ho ke Šmudlině dovedlo. Nebo co by našemu útulku přál. 

Důvodem k vytvoření těchto rozhovorů bylo, aby se na nás veřejnost mohla kdykoliv obrátit třeba s prosbou o pomoc a věděla, že oslovila právě pověřeného dobrovolníka útulku. Cílem je totiž pomoci zvířatům v nouzi. 

Přestože máme zařízení jen pro psy – ve venkovních kotcích – staráme se také o nalezené kočky, pro které nemáme místo. Pokud to jde, řešíme pobyt koček v dočasných péčích. Ty jsou ale dost omezené a momentálně máme jen dvě paní, které nám pomáhají. 

Pomáháme i s externí inzercí. To znamená, že lidem, kteří k nám psa nechtějí dát, protože jde třeba o bytové psy, vystavíme kvalitní inzeráty a sami vybereme novou rodinu.

Poskytujeme materiální a veterinární pomoc pro psy lidí bez domova. Už jsme se postarali o dvanáct dospělých psů a šest štěňat. 

Také pomáháme psům, které lidé chovají buď na řetězu nebo v nevhodných boudách. Například: minulou zimu chovali cizinci na Tachovsku velkou fenu přivázanou řetězem k autu. Tak jsme jim vysvětlili, že je to zdraví ohrožující, darovali jim zateplenou boudu vystlanou dřevitou vlnou a vytvořili jsme jí výběh, aby nemusela být přivázaná. 

Několik let bojujeme proti nevhodnému chovu slepic v klecích. Informujeme lidi o tom, jak jsou zvířata chována a zneužívána za účelem produkce vajec. Zachránili jsme už několik desítek slepic z klecí a kohoutů, kteří byli přebytkem chovu. Buď jsme je vzali do naší péče nebo jsme je nabídli v inzerci a vždy to dobře dopadlo. 

Časem vybudujeme i výběhy pro slepice, abychom je mohli mít přímo v útulku. 

 


 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Díky fanouškům a veřejnosti jsme už ušli obrovský kus cesty:

Koupě pozemku, oplocení, terénní úpravy, projekt, základová deska, přípojky, cihly. 

Realizace všeho stála spoustu peněz a pro lidi, kteří chodí do práce a vydělávají běžné mzdy nám veřejnost přispěla už astronomickou částkou – něco kolem 2 milionů korun. Bohužel jsme stále na začátku a jestli se má stavba trochu pohnout, tak to bez střechy nejde. Opravdu to jinak nemá smysl. 

Protože se blíží Vánoce a spoustu úžasných lidí se nás ptá: ,,Co aktuálně potřebujete?

Opravdu jediné, co nás skutečně tíží je stavba. Potřebujeme a prosíme o finanční podporu na zastřešení budovy pro nově příchozí, nechtěná a týraná zvířata.

 

SBÍRKA DONIO