Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Pepa

Dobrovolník Psího útulku U Šmudliny Tachov Pepa Ton:

Není to práce, je to splněný sen.

„Ten kluk je sympaťák jako blázen!“ říkaly jsme si s holkama. Protože bylo Pepovi tak nějak jedno, že bude špinavý a oslintaný všude. A tak nějak jsme všichni cítili důležitost Pepy v našem světě. A asi nikdo tak skvěle nezapadl jako Pepa. A co si budeme povídat: další chlap se hodí, protože na Zdendu je těch úkolů od ženských moc. Dovolte, abych vám představila Pepu, který vám vnese do útulkového dne jen samá pozitiva. Snad se to od něj také naučím.

 


 

1) Jak jsi se dostal k práci v útulku? A jak už jsi v útulku dlouho?

K práci v útulku jsem se dostal díky naší šéfový Gábině, za což jsem jí moc vděčný. Oslovila mě, jestli bych neměl zájem pomoct s Nelčatama v karanténě. To jsem samozřejmě nemohl a nechtěl odmítnout. Byla to pro mě obrovská příležitost. Poprvé jsem navštívil útulek v květnu 2017, ale to bylo jen na venčení pejsků pro veřejnost. Od té doby jsem se snažil chodit pravidelně aspoň každou neděli. Do karantény jsem nastoupil 26.12.2019. Tak když to sečtu dohromady, za chvíli to budou tři roky.

 

2) Jaká je tvá úloha, náplň práce?
Převážně karanténa. Uklidit a nakrmit ty naše harantíky. Ale když můžu o víkendu, tak holkám pomůžu i vepředu v kotcích s úklidem. Plus další věci, o které holky požádají jako třeba odvoz věcí do skladu, zajedu na veterinu a podobně.

 

3) Máš nějakého oblíbence? Čím tě učaroval?
Hodně těžká otázka. Snažím se je mít rád všechny, což mám. Ale vždy se ten oblíbenec najde. Z mrňousů to byla Naira, ta byla první která za mnou přišla, když sem je viděl poprvé. Učarovala mě svým pohledem a klidnou povahou. Už od malička miluju německé ovčáky. Děda je měl na chalupě. Další oblíbenec byla Nela a všechny její Nelčata, Nina, Thor, Miki a další.  Z ostatních psů to byl Dasty. S ním jsem občas i popoběhnul takový malý canicross. Dále Falco, Meda, Endy – to byl první pes, kterého jsem vzal na venčení. Je to nekonečný seznam úžasných psů od Šmudliny.

 

4) Sám máš nějakého psa? A jiný zvěřinec?
Doma mám psa. Je to trhač, čistokrevný voříšek, gaučák, třináctiletý dědula Ťulda. Někdy se ale chová jako puberťák, hlavně když vidí fenečku, tak je Ťunda Wostrej. Ťuldu jsem si vzal od lidí, kteří se k němu nechovali hezky a nechtěli ho. Mám ho už od štěněte. Dále dvě kočky, jednoho kocoura a tři akvária, ve kterých mám rybičky, krevetky a šneky. Kočka Kira mi vlezla do motoru u auta. Nevěděl jsem, že tam je a vezl sem jí z Tachova až do Halže. Kočku Moly našla moje neteř. Kocour je Charlie, toho jsem našel v práci.

 

5) Co děláš ve volném čase, když nejsi zrovna v útulku?
Nejraději bych byl v útulku pořád. Když nejsem tam, tak jsem převážně ve svojí práci. A když už je to volno, tak si rád zajedu někam k rybníku chytat ryby a nebo na výlet.

 

6) Máš nějakou psí osobnost v paměti a srdci? Nějaký psí osud, jehož si byl důležitou součástí?
 Služebně nejsem v útulku tak dlouho, takže zatím ne. Ale v srdci určitě zůstanou Nelčata. Dál jsem rád za seznámení s naším psem Bossem. Toho jsem se vždycky bál. Budí respekt, ale přitom je to mazel. Při venčení Loxe nás odchytila (teď už kolegyně Míša) a fotila ho na jeho adopční inzerát, můžete tam vidět moje nohy. A další, na koho nezapomenu je pejsek Dobík. Na jeho příběh, ve kterém nikdy nepoznal lásku a přitom zůstal lidem věrný. Byl jsem s ním na veterině, od paní doktorky dostával injekci a přitom vrtěl ocáskem - i za to byl tak vděčný a paní doktorka se nestačila divit.

 

7) Je něco, co bys chtěl v útulku změnit?
Asi bych neřekl "něco změnit". To ani není v mé kompetenci. Spíš bych řekl co by se mi líbilo. Líbilo by se mi, kdyby měli pejskové kotec rovnou už s výběhem. Aby se mohli kdykoliv proběhnout. A možná větší zázemí Šmudlina týmu - nyní je to takový stísněný prostor.

 

8) Co ti vlastně útulek dává? A co bere?
Co mi dává? Jak bych to řekl. Takové vnitřní uspokojení, že jim můžu aspoň trochu pomoct, když už měli špatný osud a skončili v útulku. Útulek mi dal i spoustu nových přátel jak těch čtyřnohých, tak i dvounohých. Děkuji kolegové.
A co mi bere? Nic. Snad jen ty mé oblíbené psy - a to prosím berte s nadsázkou, já jsem samozřejmě rád, že našli milující rodinu a mají se dobře.

 

9) Je něco co ti na práci v útulku vyloženě vadí?
 Vadí mi říkat tomu práce. Pro mě to není práce, ale takový relax, odpočinek a splněný sen. Když člověk něco dělá s láskou, víc ho to baví. Jinak mi nic nevadí, jsem spokojen.

Děkuji za váš čas a těším se na vaši návštěvu v útulku. Váš Pepa