Naty

Dobrovolnice školou povinná – Natálie Žigmondová:

Nejtěžší je se se psy rozloučit, ale vím, že se budou mít skvěle.

Co si počít s mládeží, která chodí skoro denně, ale není třeba fyzicky zdatná vyvenčit naše psí obludy? Když k nám začali Tom s Naty chodit, bylo jim jedenáct let. A takovým prckům tedy na venčení Falka nebo jiné velké psy nesvěříme, malých bývá vždy málo. Tehdy jsme měli v karanténě "přepuppykováno" a napadlo mě, že by se mohla Nelčata skvěle zabavit. A také ano. Denně jim zpříjemňovali dlouhé chvíle uvnitř karantény. Naučili je pár psích kusů, natáčeli krásná videa a nakonec jsem jim pravidelně rozdávala práci. Vždy mi ochotně pomáhali. Z Nelčat jsou velká psiska a Tom s Naty už mě dávno přerostli. Tom se do rozhovorů nezapojil, ale prásknu na něj, že pomáhá nejen odpoledne s úklidem – když stíhá mezi školou a tréninkem. Ale pomáhá mi o víkendech s karanténou. Moc mu za jeho čas a ochotu děkuji.
Naty je se mnou o dost častěji, někdy mám pocit, že jí šlapu na nohy: Otočím se, za mnou Natka. Chci projít, přede mnou Natka. Než uklidím, už bere misky a je zpět. Je tak samostatná a já jsem na ní moc pyšná. Měli už jsme u nás v útulku několik „dětí“, které léta pomáhali. Pak ale přišla střední škola a život jim cestičku vyšlapal jiným směrem. Jsem moc ráda, že část života tráví s námi.
A jak to vidí Naty?

 


1) Jak jsi se dostala k práci v útulku? A jak už jsi v útulku dlouho?

Do útulku jsem začala pravidelně chodit venčit pejsky v karanténě, když přišla fenka Nela s Nelčaty, tak mě Gábi pozvala dovnitř, kde jsem pomáhala se štěňaty. Do útulku jsem začala chodit v létě roku 2019.

 

2) Jaké úlohy máš v útulku?

Připravuji oběd, občas pejska vydám na vycházku a samozřejmě se s nimi mazlím, kartáčuji a hraju. Točím propagační videa a pomáhám na všech útulkových akcích v Tachově i mimo něj.

 

3) Kdo patří mezi tvé oblíbence?

Mezi mé oblíbence patří Catto Thairku a Myška (a Matěj, samozřejmě).

 

4) Na kterého pejska nejraději vzpomínáš?

Nejradši vzpomínám na Nabiré nebo-li Nabirku z Nelčat, protože jsem se jí věnovala od doby, co byla malinká až do doby, co odjela do nové rodiny.

 

5) Co je na tvé práci v útulku nejtěžší?

Nejtěžší je se se psy rozloučit, když odjíždí do nových domovů, ale vím že se budou mít skvěle.

 

6) Jak se dívají spolužáci na to, že pomáháš už pár let v útulku?

Spolužáci jsou rádi, že pomáhám pejskům. Občas se mě i ptají na to co je zajímá a často se mě vyptávají i na ZUŠce (*základní umělecká škola), kam chodím na výtvarku.

 

7) Myslíš, že kdybys dostala klíče do ruky a měla se postarat sama o celý útulek - zvládla bys to?

Asi bych to chtěla zkusit, ale vím, že je to těžké.

 

8) Co děláš ve volném čase, když nejsi zrovna v útulku?

Ráda peču, maluju a teď jsem se dala na pěstování kytiček. Také mám doma svou fenečku, které se taky věnuji.

 

9) Útulek se rozšiřuje, co bys celkově útulku chtěla popřát?

Ať se útulku daří, ať jde všechno podle plánu a hlavně přeju hodně spokojených venčitelů a pejsků.